fallback

Енигмата "Китай", централните банки и петролът ще движат икономиките догодина

„Енигма“ и „друга планета“ - част от определенията за китайската икономика на участвалите в INVESTOR Finance Forum експерти

15:50 | 27.11.15 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Развитието на икономиката в Поднебесната империя остава един от ключовите фактори за инвеститорите наред с динамиката на цената на петрола и политиката на централните банки. Около това мнение се обедини голяма част от участниците в четвъртия  INVESTOR Finance Forum, организиран от Investor.bg и Bloomberg TV Bulgaria.

„В Китай ще има растеж по линия на вътрешното потребление. Страната може да се окаже огромен консуматор на нещата, които произвеждаме“, прогнозира Виктор Манев, партньор в Impetus Capital. Изглежда стабилността на потреблението в Китай е един от малкото сигурни фактори за икономиката в азиатската държава, смята той.

„За външен наблюдател е трудно да прогнозира какво ще се случи с Китай“, смята Дончо Донев, началник управление „Капиталови пазари“ в Пощенска банка. Той посочва, че в Поднебесната империя се преплитат редица различни кръгове на икономиката – контролиран от държавата, частен сектор, както и няколко сфери на сивата икономика.

Глобалните анализатори и инвеститори през последно време изразяват сериозни опасения за китайската икономика, която расте с бавен темп и не е сигурно дали БВП ще отбележи повишението, което властите в Пекин очакват (б. ред. ръст от 7% за годината). 

Според Донев Китайската народна банка не би допуснала драматичен срив на стоковия пазар, поради което през идните години ще продължи да девалвира юана.

Хедж фонд мениджърът Лекс ван Дам не е сигурен дали централните банкери в Пекин ще продължат с тази политика. В случай, че го направят, той прогнозира, че Китай ще бъде последван и от други азиатски държави.

Финансовият експерт Бисер Манолов насочва вниманието към съмненията за точността на макроикономическите данни, които китайското правителство публикува. „Ако не вярвате на данните, няма как да бъдете оптимистично настроени“, посочва Манолов. 

И 2016 г. - година на централните банки

Той прогнозира, че през 2016 г. еврото няма да достигне паритет с долара. „Ако доларът нараства със същия темп, нововъзникващите пазари ще се затруднят, а те генерират 25% от глобалния БВП. Тези държави изкараха икономиката в цикъл на растеж преди няколко години“, припомни експертът и прогнозира, че през следващата година еврото ще се обменя за около 1,10 долара и препоръчва да се купува злато и сребро. 

Манолов посочи още, че в Европа се наблюдават исторически високи нива на публичния дълг, а критериите за оценка на риска са занижени. „Също като 2015 г. и 2016 г. ще продължи да бъде година на централните банки, а паричната политика е изключително рискова, защото правителствата стават пристрастени към ниските лихви“, каза още Манолов.

"Пазарът на облигации не е балонизиран. Притеснява ме глобалният пазар на акции, не на облигации", поясни експертът, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

„В Европа ще има множество размествания на пластовете“, прогнозира Виктор Манев. „В държави с големи дългове се стига до разногласия между единната парична политика и различните фискални“, каза още той и допълни, че затова в Европа може да се постигнат нови договорености.

В очакване на ход от страна на Фед

През декември освен към ЕЦБ погледите на инвеститорите ще бъдат насочени към Фед. Пазарите очакват централната банка в САЩ да увеличи лихвените проценти при заседанието си на 15-16 декември и вероятността за такъв ход се увеличи до 70% през последните месеци.

Според Дончо Донев от Пощенска банка всъщност не е важно дали Фед ще вдигне ставките през декември или през март 2016 г., а каква ще бъде политиката след това. Според него когато и Фед да предприеме историческия ход, той ще бъде еднократен, вероятно с 25 базисни пункта. Според Бисер Манолов в глобален мащаб няма цикъл за покачване на лихвените проценти.

Лекс ван Дам е на мнение, че инфлацията в САЩ е на много ниско ниво и когато тя се повиши, вероятно и лихвите ще бъдат вдигнати, защото трудовият пазар е стабилен.

Нови парадигми на петролния пазар

Както при китайската икономика, така и на пазара на петрол е трудно да се правят прогнози за 2016 г., смятат експертите.

Виктор Манев допуска, че цената на суровината може да потъва още, както и че може да се наблюдава корекция при някои метали, тъй като много компании в Китай са натрупали големи резерви.

„Целият свят е в нова парадигма, не само енергетиката“, смята хедж фонд мениджърът Лекс ван Дам. „Технологиите напредват, ще има необходимост от по-малко енергия, шистовият петрол в САЩ се добива евтино, освен това Саудитска Арабия продължава да произвежда“, допълни той, като подчерта, че предимството от евтиния петрол в крайна сметка е за потребителите. 

Прогнозите за петрола трябва да са по-внимателни, поясни Манолов. „Ниските цени на петрол ще накарат големите петролни компании да намалят инвестиционните си намерения през 2016 г. Разликата между търсене и предлагане е около 1-2 млн. барела на ден. Петролът е на балансирани нива и катастрофалните прогнози не са издържани“, коментира той.

Според Дончо Донев светът вече е видял най-ниските ценови нива на петрола и особено в тази сложна геополитическа ситуация трудно може да се смята, че цената ще пада.

За Виктор Манев ситуацията на петрола ще бъде особено интересна през 2016 г., особено ако Саудитска Арабия, дефакто лидерът в ОПЕК, продължи политиката за запазване на пазарния дял. Освен това режимът в Рияд поддържа доста висок бюджетен дефицит, близо 20% от БВП. Очаква се и връщането на Иран на петролния пазар, след като санкциите над режима в Техеран бъдат поетапно вдигнати, припомня Манев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:27 | 14.09.22 г.
fallback